Sæson 25-26

Defecto

Excluded

De fire bandmedlemmer i Defecto kan godt huske, hvordan det var at føle sig udenfor, da de var børn. Allerede dengang fandt de dog ud af, at musikken kan hjælpe – både til at håndtere svære følelser og til at finde et stærkt fællesskab.
Gruppen spiller melodisk, hårdtslående heavy metal, og børnene vil gennem musik og snak finde ud af, at genren ikke kræver, man er ond eller satanist, men til gengæld at man virkelig er teknisk dygtig.
Eleverne får oplevelsen af en rigtig livekoncert, hvor den tunge spillestil giver musikken en kropslig dimension, som bliver hos dem længe efter sidste tone.
Download Materiale til undervisningen

“Jeg har aldrig hørt vores elever så stille eller set dem så fokuserede, som da Nicklas fortalte sin historie om at være skilsmissebarn. Jeg kunne se, at det rørte ungerne.”

Mølholm Skole, Vejle Kommune

“Fed musik, super dygtige musikere, meget melodisk og rørende fortællinger om teksterne, som blev fortalt børnevenligt. Vi blev meget klogere på Metal og Progressiv Metal. Nogle elever var oppe at tage billeder med bandet efter koncerten.”

Generator, Ringkøbing Skole, Ringkøbing-Skjern Kommune

“Det var bare hardcore fed musik, bandet var så gode til at fange eleverne. Flere af eleverne sagde, at ‘det var den fedeste koncert i hele deres skoletid.’”

Toftegårdsskolen, Brønderslev Kommune

Om Defecto

Vi spiller: Melodisk og progressiv heavy metal
Målgruppe: Mellemtrin
Genre: Rytmisk musik

Medvirkende:
Frederik Møller: Lead Guitarist / Backing vokaler
Nicklas Sonne: Lead vokaler / rytme guitar
Thomas Bartholin: Bass / Backing vokaler
Morten Sørensen: Trommeslager

Kontaktperson:
Navn: Frederik Møller
Mobil: 5353 8173
Download pressemateriale

Praktiske oplysninger

Målgruppe:Mellemtrin
Medvirkende:4
Max antal elever:300
Koncertlængde:45 minutter.
Opstillingstid:30 minutter.
Nedtagningstid:30 minutter.
Hjælpere:Ja tak, gerne en håndfuld store elever til at bære udstyr ind og ud
Lokale:Standard. Gymnastiksal eller lukket aula uden gennemgang
Scene:Hvis muligt, en hævet scene (ca. 4x5m)
Mørklægning:Nej
Publikum:Stående eller siddende - op til skolerne, men vi anbefaler siddende for mindre elever da 45 minutter er lang tid at stå op.
Strøm:Vi har brug for 16A/400V CEE 5-pols strøm udtag i væggen - dette er vigtigt!
Omklædningsrum:Nej tak
Øvrig teknik:Det er bedst, hvis skolen har mulighed for at slukke røgalarmer i lokalet under koncerten, da bandet rigtig gerne vil bruge røgkanoner under deres performance - det er med til at løfte koncertoplevelsen for eleverne. Hvis skolen har scenelys, bruger gruppen meget gerne det. De har ikke selv lys med, så det skal kun være mørklagt, hvis skolen har lys.
Forplejning:Vand, kaffe, te med mælk. Evt. lidt brød og frugt
Download som pdf