27. juni 2023

Festivalkampen fortsætter

Koncertprogrammet til årets LMS Festival er nu klar, og tilmeldingsfristen nærmer sig. Har du booket din billet?

Selvom skolekoncertsæsonen nu er rundet af, er der stadig masser af nyheder at dele hos LMS. I sidste uge blev koncertprogrammet til LMS Festival 2023 lagt op på hjemmesiden, og dermed kan dette års festivalgængere nu begynde at planlægge deres fantastiske festivaldage i oktober. Med 27 skolekoncertgrupper er der noget for enhver smag – fra klassisk og folkemusik til reggae og pop.

Kenneth Kristensen, der er festivalkoordinator hos LMS og har været med til at sammensætte årets program, fortæller, at der er blevet arbejdet hårdt på at få programmet klar inden sommerferien.

“Det er jo altid lidt af en udfordring at få plads til mere end 100 koncerter på bare to dage – men nu er vi i mål, og jeg er superstolt over det program, vi kan præsentere for festivalens gæster,” siger Kenneth Kristensen.

Har du lyst til at kigge nærmere på årets koncertprogram, så finder du det HER

Foruden skolekoncertgrupperne skal du i øvrigt huske at afsætte tid til de fem Koncertløfteensembler- og orkestre, der også skal optræde til festivalen: Danmarks Underholdningsorkester, Esbjerg Ensemble, Randers Kammerorkester, Ensemble Midtvest og Ensemble Storstrøm. Disse koncerter indgår dog ikke i programmet endnu men tilføjes i løbet af sommeren.

Nye kommuner ombord

Ser man på tilmeldingerne til årets festival, er der også nyt at melde, siden LMS senest gjorde status d. 1. juni. Flere kommuner er kommet til og har tilmeldt repræsentanter – heriblandt Rudersdal, Vesthimmerland og Bornholm. Samtidig ligger mange af de sjællandske kommuner fortsat lunt i svinget. Fra nordsjællandske Helsingør deltager hele seks repræsentanter, og både Roskilde og Vordingborg er nu tilmeldt med tre repræsentanter hver.

Intet er dog afgjort endnu. På lørdag den 1. juli er der deadline på tilmeldinger med overnatning, mens tilmeldinger uden overnatning kan bookes helt frem til d. 15. september – og dermed har de jyske og fynske kommuner altså stadig rig mulighed for at give Sjælland kamp til stregen i tilmeldingskapløbet.


På kortet herunder, kan du se, hvor mange repræsentanter hver enkelt kommune har tilmeldt lige nu – og er du ikke tilmeldt endnu, kan du gøre det HER og hjælpe din kommune ind i varmen.