21. december 2014

Musiknavne 15-16

Listen over udvalgte musikgrupper til den kommende sæson kan endelig ses online.

96 musikgrupper er nu klar til de danske landeveje, gymnastiksale og elever under Musik i Tide-banneret. Enkelte afbud, forhandlinger og forsinkede tilbagemeldinger fra musikerne har gjort, at programmet har ladet vente på sig, men LMS er glade for nu at kunne offentliggøre næste års navne.

Omrkihng 1. februar er LMS klar med online præsentation i tekst, lyd og billeder af alle grupper til den kommende sæson.

Indskoling
2 ensomme musikere med Fortryllet barokmusik
Arte Flamenco med Arte Flamenco
ASTRO BUDDHA AGOGO med Astro Buddha Agogo
Casper Mikkelsens Dejlige Jazzband med Gambi Arfus Fanjazztiske Fortælling
De Tre Musikterer med De Tre Musikterer
Den Rullende Opera med Fridolin
Eyvind og Thea feat. Madam Bach med Der er eventyr i vores by
Ensemble Shahar med Orientens Prinsesse
Fiolministeriet med Fiolministeriet
Gospel Sisters med Gospel Sisters
HeartBeat med HeartBeat
Ijexa Group med Kidogo og Giraffen
Jensen & Bugge med Hemmeligt folkemusikbesøg
Jeppe og Jazzhyænerne med Jeg vil ud!
Jochen Brusch & Finn Svit med Klassisk med Brusch & Svit
Krølle & Cocodrilo med Krølle & Cocodrilo - Tá med til Cuba
Mer End Nok med Mer End Nok
Middelalderensemblet GIÒIA med Det fortryllede orgel
Moussa Diallo Trio med Der var engang - fortællinger fra Mali
Musik, Eventyr og Unoder med Den Fanjazztiske Kabuggilak
Nussbaum / Kolerus Kvartet med Shera
Ohn Dohn Dehn Brass Band med Ohn Dohn Dehn Brass Band
Paul Banks og Charlotte Halberg med Jupiters Øje
Phønix med Ny dansk folkemusik med rødder
Prins Calibuts Rejse med Prins Calibuts Rejse
SaltoMortale med Klods Hans
Six City Stompers med Six City Stompers - Jazz for børn
Stine Michel med orkester med Himmelhøj
Svøbsk med Forførende folkemusik
Trolle og Tormod med Reggae skal ud til børnene
Trut & Lut med Leve Musikken - Renaissancekrimi fra Chr IV´s tid
Ulla Abdullas Cocobongoband med Karla og Splyf
Virelai med Middelaldermusik for fuld udblæsning
Woodpeckers Recorder Quartet med Kvidrende klange
Zenobia med Carl Nielsen i børnehøjde

Mellemtrin
Basco med Danmark møder Norge
Bodypercussion.dk med Bodypercussion
Channe Nussbaum Kvartet med Måske er det kærlighed
Choro Vivo med Koncert med brasiliansk choromusik
ClarinetCorner med Skyggen
Den Blå Tone med Den Blå Tone
Det lille operakompagni med Tryllefløjten
Diversity med Dansemusik gennem 300 år!
Drumdrum med DrumDrum
Drums Across med Så nemt det kan være...
Eastwind med Lyden af Østeuropa
Emil de Waal+ Spejderrobot med Emil de Waal+ Spejderrobot
FIGURA Ensemble med Tre Basser
Horse Orchestra med Horse Orchestra
Hudna med 'Folk' - fra Anatolien til Aarhus
Impuls Trio med Spillemand spil! Dansk folkemusik med Impuls Trio
Jacob Nielsen med Pingvingryden
Jesper Falch med Workshop med stomp, rap og dans
Jorge Cordero & Son Clasico med Guantanamera
Lars Greve og Kresten Osgood med Folkegaven
Louise Hjorth Trio med Nye udtryk – dybe indtryk
Nanaza Percussion Duo med Jorden rundt i 45 minutter
Opus Zoo - blæserkvintet med "Historier fra en baghave"
Paul og Peter Banks med Over Atlanten
Postyr Project med Postyr
Saxofonkvartetten Saxopaths med Saxofonkvartetten Saxopaths
Shashank meets Lelo Nika trio
So New So Old, So Far So Near med Korean Shaman Musik v.s Ny Kompositions Musik.
Strejf med Strejf af Brasilien
Thomas Sandberg med App Jam Music Lab
TIMEMACHINE med Rockguitarens historie
Varieté Velociped med Sommerfugleeffekten
Årstiderne med Ny musik i et nordisk klima

Overbygning
Afenginn med Afenginns musikunivers
AndyOp med AndyOp
APHYXION med APHYXION LMS-tour 15-16
CATBIRD med Catbird
Charanga Copenhagen med Cubansk Musiktradition
Dánjal med Dánjal
Dayyani String Quartet med Musik og diktatur
Girls in Airports med Girls in Airports & Jens Blendstrup
Goin' Back To New Orleans med Goin' Back To New Orleans
Jazz Five med Danmark møder New Orleans
Lilyphone med Inspiration fra USA
Loveless.Frimer.Poulsen med Loveless.Frimer.Poulsen- 'Songs of hardship and joy'
Miriam Mandipiri og Kjeld Lauritsen Trio med Wild about that thing
Moussa Diallo Project med Mali Walking Blues
Musikken i Lyrikken med Musikken i Lyrikken
Naja Rosa med En musikalsk rejsefortælling
Ole Bartholin Kiilerich med The people united will never be defeated
Quarteto Tau med TAU Quartet
Rachel Hair Trio med Rachel Hair Trio
Richard Andersson Icelandic trio med Musik i mørket
Stamp med Stamp - et stompshow
Søren Krogh og Marie Frank med Højskolesangbogen - et stykke dansk kulturarv
Tamra & The Twin Reverbs med HEE HAW!!! Country Music før og nu
Tanino Duo & Co med Tanino Duo & Co
The Gothenburg Combo med The life and adventures of The Gothenburg Combo
Timeland med Alt godt fra lydhavets klangbund
Trio Amerise med Trio Amerise
Tumult med Djævelsk dansant og gudsbenådet, så englene synger