13. december 2011

Velkommen til 90 grupper

Så er det afgjort hvilke musikgrupper, LMS næste sæson sender ud i det ganske danske land. Se de udvalgte her.

Med rekord på 346 ansøgninger var det en usædvanlig hård opgave for LMS' fagudvalg at skulle sammensætte næste sæsons musikkatalog.
Usædvanligt mange gode bud måtte sorteres fra, gammelkendte såvel som helt nye, for at få det hele til at gå op med fagudvalgets kriterier om musikalsk og formidlingsmæssig kvalitet, samt praktiske omstændigheder som kommunernes ønsker, genrebredde og økonomi.

Med det store udbud og den grundige gennemgang er LMS nu glade for at kunne garantere et topprofessionelt og gennem-musikalsk katalog for 2012-13.
Uddybende informationer om grupperne følger i januar, men allerede nu bringer vi listen over de udvalgte produktioner:

AndyOp med AndyOp, Overbygningen
Arte Flamenco med Arte Flamenco, Mellemtrinnet
Arts Education med Arts Education, Mellemtrinnet
AUDIOGRAF med AUDIOGRAF, Overbygningen
Babylove & the van Dangos med Babylove & the van Dangos, Overbygningen
Basco med Melodier på spil!, Overbygningen
Body Rhythm Factory med BRF på turne, Mellemtrinnet
Bodypercussion.dk med Bodypercussion.dk, Mellemtrinnet
Breeze of Gospel med Sang skaber glæde - fællessang skaber fælles glæde!, Mellemtrinnet
Channe Nussbaum Kvartet med Hvis det ikke er kærlighed, Overbygningen
Choro Vivo med Koncert med brasiliansk choromusik, Mellemtrinnet
Cocossa med Dansemyggens Odyssé, Indskolingen
Degas 3 med Dansk på brasiliansk, Mellemtrinnet
Den Blå Tone med Den Blå Tone, Mellemtrinnet
Det lille operakompagni med Tryllefløjten, Mellemtrinnet
Donau Swing med Sigøjnernes musik, Mellemtrinnet
Drums Across med Drums Across ( så nemt det kan være ), Mellemtrinnet
Duo Saxopran med Himmelglans - skolekoncert, Indskolingen
Ea Philippa med Ea Philippa, Indskolingen
Elvstrøm/Lauritsen 4 med Jazz is not dead it just smells funky, Overbygningen
Emil de Waal+ Spejderrobot med Emil de Waal+ Spejderrobot, Mellemtrinnet
Fabelkompagniet med Den Skønne Finist-Falk, Indskolingen
FIGURA Ensemble med Kabarett, Overbygningen
Fiolministeriet med Fiolministeriet, Indskolingen
Flensborg/Venndt - Duo med Flensborg/Venndt - Duo, Mellemtrinnet
Goin´ Back To New Orleans med Goin´ Back To New Orleans, Overbygningen
Gospel Sisters med Gospel Sisters, Indskolingen
Halberg / Clausen / Andersson med Halberg/Clausen/Andersson, Mellemtrinnet
HeartBeat med HeartBeat - Be Your Beat, Indskolingen
IBRAHIM ELECTRIC med IBRAHIM ELECTRIC skolekoncerter 2012-2013, Overbygningen
Impuls Trio med Dansk folkemusik med Impuls Trio, Mellemtrinnet
Iris med Iris, Indskolingen
Jacob Nielsen med Salon for de små, Indskolingen
Jazz Five med Danmark møder New Orleans, Mellemtrinnet
Jensen & Bugge med Projekt Dialekt - Hvor er folks musik mon blevet af??, Indskolingen
Jochen Brusch & Finn Svit med KLASSISK MED BRUSCH OG SVIT, Indskolingen
Jordans Drive med Elvis Hår og store cigarer, Overbygningen
Klangbein med Klangbein, Indskolingen
Klassisk På Stribe med Alletiders Klassisk!, Indskolingen
Klezmerduo med Find Festen/Festmusik fra Østeuropa, Indskolingen
Krauka med Hvordan lød musikken når vikingerne festede?, Mellemtrinnet
Krølle & Cocodrilo med Ta' Med Til Cuba, Indskolingen
Lilyphone med Inspiration fra USA, Overbygningen
Lyden af Linje E med Lyden af Linje E, Overbygningen
Lydfelt med Lydfelt, Mellemtrinnet
Lydland med Lydland, Indskolingen
Mademoiselle Karen med Musikmix af sprog og musikgenrer, Overbygningen
Mads Vinding & Øyvind Ougaard med Mads Vinding & Øyvind Ougaard, Indskolingen
Marvellous Strings med Mod fremtiden, Mellemtrinnet
Middelalderensemblet GIÒIA med Det fortryllede orgel, Indskolingen
Moussa Diallo Trio med Der var engang - fortællinger fra Mali, Indskolingen
Muleskinners med Fra Nibe til Nashville, Mellemtrinnet
Musik, Eventyr og unoder med Den fanjazztiske kabuggilak, Indskolingen
Musikken i Lyrikken med Musikken i Lyrikken, Overbygningen
MYTHOS med Historien og musikken til balletten ’Petrouchka’, Mellemtrinnet
Nanaza Percussion Duo med Jorden rundt i 45 minutter, Mellemtrinnet
Nordens Tone med Nordens Tone, Overbygningen
Ole Bartholin Kiilerich med THE PEOPLE UNITED WILL NEVER BE DEFEATED!, Overbygningen
Paul Banks og Charlotte Halberg med JUPITERS ØJE, Indskolingen
Peter Rønn med Japansk drømmerejse, Indskolingen
Phønix med Phønix - Ny dansk folkemusik med rødder, Indskolingen
Postyr Project med Postyr Project, Mellemtrinnet
Rannok med Klaver, Violin og Røverhistorier, Mellemtrinnet
risager/Andersson/Snekkestad/Clausen - Blåskæg med Risager/Andersson/Snekkestad/Clausen - Blåskæg, Overbygningen
Rumlerim med Dansk Børnemusik, Indskolingen
Saxofonkvartetten Saxopaths med Saxofonkvartetten Saxopaths, Mellemtrinnet
Sille Grønberg & band med Sille Grønberg & band, Overbygningen
Sirena med En kvartet i bevægelse, Mellemtrinnet
Skrubberne med Pygmæen Pigwi og stemmen der blev væk, Indskolingen
Stamp med Stamp - et stompshow, Overbygningen
Stine Michel med orkester med Himmelhøj, Indskolingen
Stine Michel og Gudebanden med Fortællingen om Freja, Mellemtrinnet
Svøbsk med Forførende folkemusik, Indskolingen
Tamra & The Twin Reverbs med A green tomorrow - TODAY, Overbygningen
TangleRoots med TangleRoots, Indskolingen
Tetra med Halli Hallå!, Indskolingen
The Dixieland Gipsyband med The Dixieland Gipsyband, Mellemtrinnet
The Gothenburg Combo med The life and adventures of The Gothenburg Combo, Overbygningen
Thomas Sandberg med Sandberg Explorer, Mellemtrinnet
TIMEMACHINE med Rockguitarens historie, Mellemtrinnet
Tre Til Tango med Musikalsk luftbro fra Buenos Aires til København, Overbygningen
Trommetrolden med Trommetroldens hemmelighed, Indskolingen
Trup den Høje fløjte med Brudstykker på fløjter og stylter, Indskolingen
Tumult med Tumult på skolen, Overbygningen
Ulla Abdullas Cocobongoband med Karla og Splyf, Indskolingen
Visual Harmonica med Visual Harmonica, Overbygningen
Viva med På tur i Caribien - Caramba!, Indskolingen
Vokalselskabet Glas med Bulgarske turbovokaler, Mellemtrinnet
Überlyd & Chapper med En interaktiv koncert, Indskolingen
Zenobia med Carl Nielsen i børnehøjde, Mellemtrinnet