17. december 2015

Puslespillet er lagt

Knap 100 musikgrupper er udvalgt til at spille skolekoncerter for LMS i næste sæson.

Fagudvalget har nu udvalgt de 96 musikgrupper, der skal spille skolekoncerter for LMS i sæsonen 2016-17.

Udvælgelsen var en kompleks og omfattende opgave for LMS' fagudvalg, der har sammensat ​det ​endelige program på baggrund af vurderinger af kvalitet i indhold, udførelse og formidling samt ønsker og efterspørgsel fra skoler og kommuner – her har mere end 200 skoler og kommuner budt ind på genrer og specifikke musikgrupper til sæson 2016-17.

I processen er der også blevet set på, hvor mange sæsoner musikgrupperne evt allerede har turneret, og hvilke grupper og genrer, de enkelte kommuner har haft i de seneste fem sæsoner. Til puslespillet hører også, at der skal være en genrebredde samt vekselvirkning mellem nye og gamle produktioner, der skal dække både indskoling, mellemtrin og udskoling.

Endelig har det være e​t parameter, at budget og bevillinger skal gå op i en højere enhed.

Tak til alle ansøgere
Hos LMS er vi meget glade for den store interesse, der har været for at spille skolekoncerter. I alt søgte 317 produktioner, og vi måtte derfor give mange kvalificerede og spændende produktioner afslag eller en turnépause.

I sæsonen 2016-17 vil LMS' katalog bestå af følgende musikgrupper:
​Afenginn
AndyOp
APHYXION
Arte Flamenco
ASTRO BUDDHA AGOGO
Basco
Bodypercussion.dk
Casper Mikkelsens Dejlige Jazzband
CATBIRD
Channe Nussbaum Kvartet
Charanga Copenhagen
Choro Vivo
Copenhagen Guitar Duo feat. Matias Seibæk
Dánjal
De Tre Musikterer
Den Blå Tone
Det lille operakompagni
Diversity Trio
Drumdrum
Drums Across
DUO Boersma/Araghipour
Ea Philippa
Eastwind
Emil de Waal + Spejderrobot
Ensemble Shahar
Ezaki Kvartetten
FIGURA Ensemble
Fiolministeriet
Flensborg/Venndt - Duo
Funky Currywurst Brothers
Girls in Airports
Goin' Back To New Orleans
HeartBeat
Jacob D solo/Maskinpark
Jacob Nielsen
Jazz Five
Jensen & Bugge
Jeppe og Jazzhyænerne
Jochen Brusch & Finn Svit
Kinesisk Klangunivers
Klangbein
Krølle & Cocodrilo
Lars Greve og Kresten Osgood
Lilyphone
Louise Hjorth Trio
Loveless.Frimer.Poulsen
Mer End Nok
Middelalderensemblet GIÒIA
Mike Andersen / Jens Kristian Dam
Miriam Mandipira og Kjeld Lauritsen Trio
Moussa Diallo Trio
MunchHausen
Musik, Eventyr og Unoder
Naja Rosa
Nanaza Percussion Duo
Ohn Dohn Dehn Brass Band
Ole Bartholin Kiilerich
Opera-tioner
Opus Zoo - blæserkvintet
Paul Banks og Charlotte Halberg
Paul og Peter Banks
Postyr Project
Phønix
Prins Calibuts Rejse
Quarteto Tau
Rez n Run
Richard Andersson Icelandic trio
SaltoMortale
Saxofonkvartetten Saxopaths
Sesam
Shashank meets Lelo Nika Trio
Shirisha & Shashank
Shitney
Sirena
So New So Old, So Far So Near
Stamp
Stine Michel med orkester
Streetbillies
Strejf
SVIN
Svøbsk
Søren Krogh og Marie Frank
Tamra & The Twin Reverbs
Teenage Love
Thomas Sandberg
Timeland
Trolle og Tormod
Trut & Lut
Ulla Abdullas Cocobongoband
Varieté Velociped
Verden i Verden
Visual Harmonica
Viva
Vokalselskabet Glas
Wenzell & Bugge
Woodpeckers Recorder Quartet