21. december 2016

Musiknavnene 2017-18

Efter en kæmpe indsats fra fagudvalget kan LMS nu præsentere ikke mindre end 103 musikgrupper til skoleåret 2017-18.

Med rekord stort antal ansøgere med 398 forskellige musikproduktioner ventede der LMS' uafhængige fagudvalg en række ualmindeligt svære valg og fravalg, da ansøgerstakken skulle trimmes ned til skolekoncertkataloget.

Først blev der i midt november afholdt fagudvalgsmøde, som grundet de ekstra mange ansøgninger strakte sig til efter midnat, og siden har der været flere mailkorrespondancer, argumenter og forslag frem og tilbage. Men nu skulle den være god nok, og LMS er glade for at kunne præsentere musiknavnene til skoleåret 2017-18.

Nærmere præsentation af de enkelte koncerter og grupper følger i slutningen af januar.

Musikprogram 2017-18

Afenginn
Aphyxion
Arte Flamenco
Astro Buddha Agogo
Athelas Sinfonietta
Babulja
Basco
Billie og Frank
Bodypercussion.dk
Box Office
Bremer/McCoy
Casper Mikkelsens Dejlige Jazzband
Charanga Copenhagen
Copenhagen Guitar Duo feat. Matias Seibæk
De Tre Musikterer
Den Blå Tone
Den Danske Marimbaduo
Det lille Operakompagni
Diversity Trio
Drumdrum
Drums Across
DUO Boersma/Araghipour
Ea Philippa
Eastwind
Emil de Waal+ Spejderrobot
Ensemble Shahar
Ezaki Kvartetten
Fiolministeriet
Flensborg/Venndt - Duo
Frans Bak & Sønner
Funky Currywurst Brothers
Girls in Airports
Goin' Back To New Orleans
HeartBeat
HipSomHap
Høxbroe & Stik Op
Jacob D solo/Maskinpark
Jacob Nielsen
Jazz Five
Jensen & Bugge
Jeppe og Jazzhyænerne
Johanna Juhola Trio
Jorge Cordero & Son Clasico
Kalles Verdens Tour
Kinesisk klangunivers
Kottos
Krølle & Cocodrilo
Krøyer & Winding
Lars Greve og Kresten Osgood
Lilyphone
Louise Hjorth Trio
Mads Mouritz
Middelalderensemblet GIÒIA
Mike Andersen / Jens Kristian Dam
Miriam Mandipira og Kjeld Lauritsen Trio
Moussa Diallo Trio
MunchHausen
Musik, Eventyr og Unoder
Mzungu Kichaa
Naja Rosa
Ohn Dohn Dehn Brass Band
OperaMania
Opera-tioner
Opus Zoo - blæserkvintet
Paul Banks og Charlotte Halberg
Paul og Peter Banks
Phønix
Postyr
Prins Calibuts Rejse
Raga Jazz - Global Jazz Explorer
Richard Andersson Icelandic trio
SaltoMortale
Saxofonkvartetten Saxopaths
Sesam
Shashank meets Lelo Nika Trio
Shitney
Six City Stompers
Soma & Lil
Stine Michel med orkester
Streetbillies
Strejf
SVIN
Svøbsk
Søren Krogh og Marie Frank
Tamra & The Twin Reverbs
Tangokvintetten
Teenage Love
Thomas Sandberg
Timeland
Trio Amerise
Trio Farlija
Trolle og Tormod
Trup den Høje fløjte
Tumult
Varieté Velociped
Vi finder på
Via Artis Konsort
Virelai
Visual Harmonica
Viva
Vokalselskabet Glas
Wenzell & Bugge
Woodpeckers Recorder Quartet